• +90 533 489 70 44
  • 7/24 Açık
  • Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No:161 Daire:4 Kat:3 Sibel Apt. 34381 - Şişli / İstanbul

Ek İş Fikirleri 2022 Güncel


Ek İş Fikirleri 2022 Güncel


2022'de başlayabileceğiniz en iyi 47 iş fikirleri

2022'de daha fazla bağımsızlık kazanmanın ve ekstra para kazanmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Veya uzaktan çalışanların iş-yaşam dengelerinden daha fazla memnun olma eğiliminde olduklarını fark ettikten sonra, salgın sırasında yeni bir şeye başlamak mı istiyorsunuz?

Eğer öyleyse, belki de kendi işinizi veya ek işlerinizi kurmanın zamanı gelmiştir (ve endişelenmeyin, ofise geri dönme planınız yoksa patronunuza söylemeyeceğim). Bu yazıda, hemen hemen her yerden girişimci olarak başlayabileceğiniz 2020 için en iyi 46 iş fikrini analiz edeceğiz. O halde bir fincan bir şeyler alın ve 2020 için en iyi iş fikirlerini keşfetmeye hazırlanalım!

1. Betatox Satış Ortaklığı İle Düzenli Ek Gelir Kazanın

www.betatox.com web sitemize ücretsiz olarak üye olarak satış ortağımız olabilirsiniz. yapmanız gereken;

https://www.betatox.com/register.php?kullanici_id=7 kayıt linki ile web sitemize ücretsiz üye olmak. Daha sonra 0553 096 75 49 numaralı whatsapp hattımızı arayarak, üyelik planınızı bayi planına yükseltmek.

Satış ortaklığı hakkında detaylı bilgi almak için 0553 096 75 49 numaralı whatsapp hattımızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.


2. Çevrimiçi Kurslar Geliştirin
Belirli bir konu hakkında çok fazla bilginiz varsa, çevrimiçi bir kurs geliştirerek ekstra para kazanabilirsiniz . 


Kodlama ve WordPress yönetimi gibi teknolojiyle ilgili beceriler özellikle talep görüyor ve e-öğrenme pazarının 2025 yılına kadar  300 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere sahip olacağı belirlendiğinden, herkesin biraz para kazanması için yer var.

3. Siber Güvenlik Danışmanı
Her gün yeni internet tabanlı tehditlerle karşı karşıya kaldığımız için siber güvenlik ihtiyacı hiç bu kadar büyük olmamıştı. 

Bir siber güvenlik uzmanı olarak, bir organizasyonun BT sistemlerindeki güvenlik açıklarını bilgisayar korsanları bunları sömürmeyi başarmadan önce bulduğunuz için size ödeme yapılmasını bekleyebilirsiniz. 

Tüm veri ihlallerinin %81'i çalınan, zayıf veya varsayılan parolaların kullanımından kaynaklandığından, bu meslekte başarılı olmak için parola güvenliğini tam olarak kavramak özellikle önemlidir .

4. Domain Almak ve Satmak
Günümüzün internet odaklı dünyasında her şirket, girişimci veya serbest çalışan harika bir web sitesine ihtiyaç duyar. 

Mükemmel alan adına sahip olmak birçok şirket için bir önceliktir ve çoğu zaman mükemmel web adresi için yüksek fiyatlar ödemeye isteklidirler. Sadece Tesla'daki adamlara sorun; en pahalı alan adlarından biridir ve şaşırtıcı bir şekilde 11 milyon dolara satın alınmıştır. 

Alan adları ve web sitesi değeri gelire, trafiğe, yaşa ve diğer birçok metriğe dayanır. Alan adımın değerini kontrol ederken, Flippa'dan aldığım sonuçlar şunlardır:


Alan satın almak ve satmak çok fazla şans ve tahmin gerektirir. ancak sermaye maliyetleri çok düşük olduğundan, başarılı olmak için yalnızca birkaç yüksek fiyatlı alana ihtiyacınız var.

5. YouTuber/Vlogger
İlgi çekici, eğlenceli veya bilgilendirici içerik oluşturma yeteneğiniz var mı? 

Kendi YouTube kanalınızı oluşturarak doğal giden kişiliğinizi bir gelire dönüştürün. 

Neredeyse her şey hakkında videolar çekebilirsiniz ve yeterli sayıda izleyiciniz varsa, bu süreçte çok para kazanabilirsiniz. 


Abonelerinizin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak yüksek kaliteli videolar oluşturabilmeniz için videolarınızı oluştururken YouTube'un yönergelerini izlemeniz ve iyi düzenleme araçlarına, iyi bir kameraya ve bir mikrofona yatırım yapmanız önerilir.

6. Bir Podcast Başlatın
Edison Research tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette, haftalık podcast'i izleyen Amerikalıların sayısının son dört yılda  %120 oranında şaşırtıcı bir şekilde arttığı sonucuna varıldı.

Bir podcast'ten para kazanmanın anahtarı, dinleyicileri çekecek benzersiz bir konsept bulmaktır. Podcast'ler, videolardan para kazanarak onlardan para kazanabileceğiniz YouTube'a da dağıtılabilir. 

Alternatif olarak, zaten YouTube videoları oluşturuyorsanız, sesi kolayca alıp podcast'lere dönüştürebilirsiniz. 

Dosyalarınızın iTunes'a ve diğer podcast dizinlerine yüklenmesini sağlamak için podcast'ler için en iyi aracı seçtiğinizden emin olun .

7. Instagram Etkileyici
Instagram etkileyicilerinin köklü bir kitlesi ve onları belirli bir ürün veya hizmeti satın alma konusunda etkileme yeteneği vardır. 

Kylie Jenner gibi en tanınmış IG etkileyicilerinden bazıları, popülerliklerini iyi bir gelir akışına dönüştürmekte çılgınca başarılı oldular:


Etkileyici olarak, esasen bir işletme yönetiyorsunuz ve Instagram'ı kullanarak işinizi büyütmede ne kadar başarılı olduğunuzu , başarınızın ana belirleyici faktörü olacağını unutmayın. Beğeniler, takipler ve katılım oranı, kesin KPI'larınız olacaktır.  

Bununla birlikte, markalar, genellikle daha az takipçisi olan ancak yüksek katılım oranlarına sahip olan mikro etkileyiciler olarak bilinen daha küçük etkileyicilerle giderek daha fazla çalışmak istiyor. Örneğin, @gemtakesfoodpics Instagram hesabını yemek tutkusundan başlattı ve şimdi gelir elde etmek için markalarla çalışıyor.

8. Dropshipping
Pazarlık bulmak için bir hüneriniz var mı? Stoksuz satış, tekerleği yeniden icat etmeye gerek kalmadan ekstra para kazanmanın başka bir yoludur. Önümüzdeki beş yıl içinde e-ticaret pazar payının %295 artmasıyla , şimdi buna atlamak için mükemmel bir zaman.


Dropshipping'in arkasındaki konsept basittir: Ürünleri tedarikçilerden düşük bir fiyata tedarik edin ve Shopify gibi çevrimiçi araçları kullanarak bunları tüketicilere bir fiyat etiketiyle satın. 

Başarılı bir stoksuz nakliyeci olmak, mevcut satın alma eğilimleri ve tüketici ihtiyaçları hakkında çok fazla araştırma yapmayı gerektirir, ancak kodu kırabilir ve hangi ürünlerin talep göreceğini tahmin edebilirseniz, oldukça iyi bir kuruş kazanabilirsiniz.


9. Yeni Bir Elektrikli Scooter Markası Başlatın
2018'de Ulusal Şehir Ulaştırma Yetkilileri Birliği, elektrikli scooterların 38,5 milyon seyahat için kiralandığını ve bu da onları en popüler ortak mikro mobilite biçimi haline getirdiğini bildirdi. 

Şimdi, 2020'de talep artmaya devam ediyor, ancak büyük paralar getiren sadece Kuş ve Kireç gibi değil. 

Çok çeşitli elektrikli scooter satan çok sayıda bağımsız marka var .

10. Satış Ortaklığı Pazarlaması
Bağlı kuruluş pazarlaması, diğer insanların ürün veya hizmetlerini tanıtarak para kazanma sürecidir. 

Mütevazı bir çalışmadan kayda değer bir gelir elde etmek için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanabilirsiniz. Aslında, bağlı kuruluş pazarlamasının çalışması için, uygun bağlı kuruluş bağlantılarını blog gönderilerinize eklemeniz yeterlidir. Bu, onu bloglama ile birleştirmek için mükemmel bir pasif gelir akışı yapar. 

105'ten fazla en iyi ortaklık programı için eksiksiz bir rehber yazdım ve şu anda bu pazarlama kanalından ayda 80 bin doların üzerinde para kazanıyorum.

11. Sanal Asistan
Adından da anlaşılacağı gibi, sanal asistanlar (VA'lar) sosyal medya yönetiminden muhasebeye kadar her şeyi yapabilir. 

Kendi ev tabanlı sanal asistan işinizi yürütmek, bazı deneyimli VA'ların saatte 25 ABD doları civarında kazanç bildirdiği için oldukça kazançlı olabilir. 

Sanal asistan olarak başlamak, büyük sermaye harcamaları gerektirmez. Ekstra para kazanmak için tek ihtiyacınız olan iyi organizasyon becerileridir.

12. Grafik Tasarım
Grafik tasarım değerli bir gelir kaynağı olabilir ve ek gelir elde etmek isteyen uzaktan çalışanlar veya serbest çalışanlar için mükemmel şekilde uygundur. 

Her şekil ve büyüklükteki şirket, sürekli olarak yeni logolar, kurumsal imajlar tasarlamak ve hatta ürünlerini markalamalarına yardımcı olmak için grafik tasarımcıları arıyor. 

Kendi web sitenizi oluşturabilir ve hizmetlerinizin reklamını yapabilir veya müşteri bulmak için Flexjobs gibi web sitelerini tercih edebilirsiniz. 

Uzman serbest yazar Hailey Lucas'a göre, serbest çalışan olarak başarılı olmanın en iyi yolu, kitlesel bir pazara hitap etmeye çalışmak yerine karlı bir niş seçmektir .

13. Wix İş Ortağı Olun
Kendin Yap web sitelerinin, sınırlı teknik bilgiye sahip birinin kendi web sitesini oluşturmasını her zamankinden daha kolay hale getirdiği doğru olsa da, web sitelerinin profesyonel bir web geliştiricisi tarafından yapılmasını tercih eden çok sayıda müşteri hala var. 

Önceden var olan HTML kodlama bilgisine sahip olmak her zaman faydalıdır, ancak zamanınız varsa, kendinize Wix gibi web sitesi oluşturucuları nasıl kullanacağınızı öğretmeye yatırım yapın ve kazançlı bir gelir ve iş kaynağının kilidini açabilirsiniz.

14. Sosyal Medya Yöneticisi
Sosyal medya günlük hayatımızın büyük bir parçasıdır ve bu nedenle birçok işletme ve girişimci için de güçlü bir pazarlama aracıdır. 

Sosyal medya yöneticisi olarak, temsil ettiğiniz markanın mesajını Instagram, Facebook ve hatta LinkedIn gibi kanallar aracılığıyla almak sizin işiniz. 

Kıskanılacak insan becerileriniz varsa ve potansiyel müşterilerle nasıl etkileşim kuracağınızı biliyorsanız , hiçbir zaman yılda yaklaşık 51.000 $ gibi iyi bir maaş kazanıyor olabilirsiniz.

15. Çevrimiçi Seyahat Danışmanlığı
Seyahat eden her şeyi sever misin? 

Kendi online seyahat acentenizi kurarak tutkunuzu güvenilir bir gelire dönüştürmeye ve evinizin rahatlığında biraz para kazanmaya ne dersiniz? 

Bu iş çok fazla araştırma, güçlü organizasyon becerileri ve çokça mantık gerektirir, ancak bu çabaya değer.

16. WordPress Danışmanlığı
WordPress danışmanları, içerik yönetim sisteminin benzeri görülmemiş başarısı nedeniyle yüksek talep görmektedir: aslında, neredeyse dört web sitesinden biri WordPress tarafından desteklenmektedir. 

WordPress'i kullanmak isteyen birçok kişi, CMS'nin işlevselliğinden tam potansiyeline nasıl yararlanacağından emin değildir ve bir WordPress danışmanı olarak onlara yardım sağlayabilirsiniz. 

Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, WP'nin nasıl çalıştığının yanı sıra bir bilgisayara ve internete erişimin sağlam bir şekilde anlaşılmasıdır. 

17. Uygulama Geliştirme Ajansı
Akıllı telefonlarımız, tercih edilen bilgi işlem cihazı olarak geleneksel bilgisayarların yerini hızla alıyor. Sonuç olarak, uygulama geliştirme ve geliştiricilere olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı. 

Uygulama geliştirmeden para kazanmanın çeşitli yolları vardır, ancak bir uygulama oluşturmak için nasıl kod yazılacağını bilmeniz gerekir. 

Neyse ki bu, çevrimiçi kurslar, YouTube videoları ve çok fazla kararlılıkla kendinize öğretebileceğiniz bir beceridir.

18. Serbest Yazar
İnternet içerik etrafında dönüyor, öyleyse neden biraz içerik oluşturmuyorsunuz? İçerik oluşturmak kazançlı bir gelir sağlayabilir. Serbest yazarlık işinize başlamak ve ilk serbest müşterinizi almak için ihtiyacınız olan tek şey yaratıcı yazma becerileri, bir bilgisayar ve bir internet bağlantısıdır. 

payscale.com'a göre , içerik oluşturucular yılda yaklaşık 40.000 dolar kazanıyor, ancak deneyimli yazarlar evden çalışarak altı haneli yıllık maaşlar kazanabilir.

19. Veri Analizi
Çoğu modern işletme şu veya bu şekilde verilere bağımlıdır ve çoğu zaman ham verilerden anlam çıkarabilecek birine ihtiyaç duyarlar. 

Bir veri analisti olarak, şirketlere verilerini daha iyi anlamalarını sağlayabilir ve önyükleme yapmak için makul bir maaştan daha fazlasını kazanabilirsiniz. Bu iş için temel gereksinimler, güçlü matematiksel ve akıl yürütme becerileridir.

20. Çeviri Hizmeti
Kullanımda birden fazla dil olduğu sürece, çevirmenlere ihtiyaç olacaktır. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, profesyonel çevirmenlere olan talep önümüzdeki sekiz yıl içinde %19 oranında artacak.


Birden fazla dilin ana dili iseniz, çevrimiçi çevirmen olarak çalışarak bu beceriyi bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

21. Sanal Tur Rehberi
Bu, büyük bir şehirde veya turistik bir noktada yaşayan biri için harika bir seçenektir. 

Sanal tur rehberleri, yaşadıkları şehrin veya bölgenin videolarını oluşturur ve ardından bunları sayısız izleyicinin erişebileceği kendi YouTube kanallarında yayınlar. 

Bundan biraz para kazanmanın anahtarı , YouTube videolarınızdan para kazanmaktır. Buna iyi bir örnek, yerel bir tur rehberi olan Julian McDonnel'in Londra şehrini keşfettiğini gösteren Joolz Guides'dır .

22. İçerik Pazarlama
İçerik pazarlaması, 2022 yılına kadar 412 milyar dolarlık bir sektör olma yolunda ilerliyor ve bu, içerik pazarlamacısı olarak yazma ve pazarlama becerilerinizi düzenli bir gelire dönüştürmek için şimdi mükemmel bir zaman. 

Bir içerik pazarlamacısının ana işi, markanın ürünleri veya hizmetleriyle ilgili yüksek kaliteli içerik oluşturarak belirli bir şirket veya marka için marka bilinirliği oluşturmaktır. Yazma konusunda iyiyseniz, bu sizin için ideal bir çevrimiçi iş fırsatı olabilir. 

Bir profesyonel olarak ciddiye alınmak için, uygun sistemlere ve araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. 

23. Sözleşmeli Müşteri Hizmetleri (KSS)
Çağrı merkezi acenteleri gibi geleneksel müşteri hizmetleri rolleri, uzak çalışanlar tarafından giderek daha fazla yerine getiriliyor ve ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre , yerinde CSR'leri uzak CSR ile değiştirme ihtiyacı nedeniyle endüstrinin istikrarlı kalması bekleniyor. 

Sözleşmeli müşteri hizmetleri temsilcisi olmak, evden çalışmanıza izin verir ve size kendi zamanınızı yönetme özgürlüğü verirken yine de  ortalama saat ücreti 14,17 ABD doları civarındadır.

24. Yaratıcı Bir Ajans Başlatın
Yaratıcı ajanslar, müşterilerine ürün pazarlama, grafik tasarım, içerik oluşturma, SEO optimizasyonu ve dijital pazarlama dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunar. 

Çok yetenekli bir yaratıcıysanız, bir yaratıcı ajans kurmak iyi bir fikir olabilir çünkü bu, birden fazla niş içinde çalışmanıza izin verir. Dijital devrimin yakın zamanda yavaşlayacağına dair hiçbir işaret yok, bu nedenle yaratıcı ajanslara olan talebin gelecekte artmaya devam etmesi muhtemel. 

25. Çevrimiçi Dersler Sunun
Çevrimiçi eğitim pazarı son yıllarda önemli ölçüde büyüdü ve 2025 yılı sonuna kadar  350 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dil öğretimi – özellikle ikinci dil olarak İngilizce (ESL) – ekstra para kazanmanın harika bir yoludur.


Çoğu ESL eğitmeni kariyerlerine çevrimiçi bir okulda çalışarak başlar. Bu rota her zaman çok fazla ödeme yapmasa da, köklü bir ESL öğretmeni olduğunuzda ve özel dersler verdiğinizde olasılıklar çok daha iyi görünüyor.

26. Köpek Gezdirme Hizmeti
Bu oldukça açıklayıcı ve köpek severlerin en sevdikleri tüylü arkadaşlarıyla biraz zaman geçirirken hayatlarını kazanmaları için harika bir yol sunuyor. 

Tipik bir köpek gezdirici saatte yaklaşık 14.69 dolar kazanmayı bekleyebilir , ancak ücretin köpek gezdiricisinin itibarı ile yakından bağlantılı olduğunu belirtmek önemlidir. Mükemmel bir üne sahip yürüyüşçüler  saatte 25 dolardan fazla kazanabilirler.


Bu iş sizi yakın zamanda zengin etmeyecek olsa da, kesinlikle aktif bir yaşam sürmenin ve profesyonel bir köpek gezdirici olarak dışarıda çok zaman geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz.


27. Bilgisayar Onarımı
Kalbinde teknik bir dahi çocuk mu? Neden bilgisayar tamiri yaparak teknik becerinizi bir gelire dönüştürmeyesiniz? 

Dünya çapında bir milyardan fazla bilgisayarın kullanılmasıyla, zaman zaman işler ters gitmeye mahkumdur. Olduğunda, işlerin tekrar sorunsuz çalışmasını sağlamak için bilgisayar tamircilerine bakıyoruz. 

Bilgisayar tamir atölyeleri, oldukça ölçeklenebilir işletmelerdir ve yeterli zaman ve özveri ile daha büyük, daha karlı işletmelere dönüşebilirler.

28. Serbest Düzenleme
Bu, güçlü dil becerilerine sahip olanlar için bir başka ve evden çalışmak ve iyi bir gelir elde etmek isteyenler için mükemmel bir iştir. 

Serbest düzenleme işi, kitap el yazmalarının tamamını düzenlemekten önde gelen markalar için satış kopyalarını düzenlemeye kadar değişebilir. 

Bu iş kolundan kazanabileceğiniz para miktarı hem deneyiminize hem de itibarınıza bağlıdır. Kazancınızı artırmak için belirli bir düzenleme türünde uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz.

29. Terzilik
Şık ve modaya uygun giysiler her zaman talep görmektedir ve bu nedenle terzi olarak çalışmak büyük bir yan iş olabilir. 

Kıyafetlerde değişiklik yapmanın yanı sıra müşterileriniz için yeni kıyafetler de tasarlayabilirsiniz. 

Bir terzi dükkanı açmak için bir başlangıç ​​sermaye yatırımı gerektirse de, yatırımınızın geri dönüşünü oldukça hızlı bir şekilde görmeyi bekleyebilirsiniz.

30. E-kitap yazın
E-kitap yazmanın normalde ana gelir kaynağı olarak uygun olmadığını hemen belirtmeliyiz, ancak boş zamanınız varsa, kendi kitabınızı yazarak ekstra para kazanabilirsiniz.

Ücretsiz veya düşük maliyetli kendi kendine yayınlama seçeneklerinin tanıtılmasıyla, yazar olmak her zamankinden daha kolay. Daha yerleşik bir yazar haline geldikçe, gelirinizde bir artış görmeyi bekleyebilirsiniz.

31. Para Yatırımı
Bu seçenek, pasif bir gelir elde etmek için harika bir yol sunar, ancak bir yatırım portföyünü harekete geçirmek için oldukça fazla başlangıç ​​sermayesi gerektirir. 

Bir tasarruf hesabında saklanan kullanılmamış paranız varsa, yatırım getirisinin daha iyi olabileceği hisselere biraz para yatırmanız daha iyi olabilir. Piyasayı içten içe bilen bilgili yatırımcılar, doğru zamanda doğru şirketlere yatırım yaparak servet kazandılar.

32. Halı Temizleme
Çoğu insanın kirli bir halıdan daha az sevmediği tek şey kirli bir halıyı temizlemektir, bu nedenle 2018'de halı temizleme ürünleri pazarının değeri 1,4 milyar dolardır . 

Halı temizleme işinizi yürütmek için iyi bir elektrikli süpürge, halı yıkama ve temizlik ürünlerine yatırım yapmanız gerekecektir.

33. Özel Mobilya Yaratın
Özel yapım mobilyalar şu anda moda ve giderek daha fazla insan evlerine benzersiz bir stil duygusu katabilecek ilginç mobilya parçaları arıyor. 

Bu iş kolu için en önemli gereksinimler, mükemmel ahşap işleme becerileri, yaratıcılık ve ayrıntılara dikkat etmektir.

34. Çevrimiçi Düğün Planlayıcı
Bir düğün planlamak bazı çiftler için stresli bir deneyim olabilir, bu da bunu ekstra para kazanmak için harika bir iş haline getirir. Küresel düğün endüstrisinin 298 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor ve yıldan yıla büyüyor, bu da bir düğün planlayıcısı olarak planlama becerilerinizi kazançlı bir işe dönüştürebileceğiniz anlamına geliyor.

35. Kişisel Şef
Sürdüğümüz yoğun hayatlarla, sağlıklı yemekler hazırlamak için daha az zaman kalıyor. Öyleyse neden kendi kişisel şef işinizi başlatmıyorsunuz? 

Kişisel şefler yüksek talep görüyor ve mutfak tutkunuzu yaşayarak biraz kazanabilirsiniz. Hatta bazı kişisel şefler kendi restoranlarını veya özel yiyecek mağazalarını açmaya devam ediyor.

36. Çocuk Bakım Hizmetleri
çocukları sever misin Birçok aile, artan işle ilgili yükümlülükler nedeniyle profesyonel çocuk bakımı hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. 

Çocuk bakımında uygun bir sertifika almak, kazanç potansiyelinizi büyük ölçüde artırabilir, ancak bir çocuk bakıcısı için ortalama başlangıç ​​ücreti, payscale.com'a göre saatte yaklaşık 10 ABD dolarıdır .


37. İç Mimar
İyi tasarlanmış bir yaşam evini kim sevmez? Çoğumuz yapıyoruz ve bu nedenle iç mimarlar sıklıkla talep görüyor. Harika bir stil anlayışınız varsa ve herhangi bir alanı nasıl harika göstereceğinizi biliyorsanız, bu sizin için bir iş olabilir. 

Bu alanda yeni başlayan biri olarak başlamak göz korkutucu olsa da, yerleşik bir tasarımcı olduğunuzda ve müşteri portföyünüz genişlediğinde iyi bir maaş kazanabilirsiniz.

38. Benzersiz Tişörtler Yaratın
Bu, yaratıcılığınızı ifade ederken ve çok eğlenirken iyi bir yaşam kazanmanın başka bir yoludur. 

Tişörtler günlük hayatımızın bir parçasıdır ve birçok insan mağazalarda bulunabilecek sıkıcı standart seçenekler yerine benzersiz bir gömlek tasarımını tercih etmeyi sever. Aslında, küresel özel tişört işinin 2025 yılına kadar 10 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Neden bu kazançlı pazardan payınızı almıyorsunuz?

39. Fotoğrafçı
Fotoğrafçılıkta kariyer yapmak yeni bir fikir değil, ancak tutkularını yaşarken birkaç dolar daha kazanmak isteyen herkes için mükemmel bir fırsat sunuyor. 

Bir fotoğrafçı olarak başlamak için iyi bir dijital kameraya yatırım yapmanız ve bazı fotoğraf düzenleme becerilerine sahip olmanız gerekir.

40. Uber Sürücüsü
Uber, ekstra para kazanmanın başka bir güvenli ve hızlı yoludur. Uber Sürücülerinin işe başlamadan önce yerine getirmeleri gereken bazı şartlar vardır, ancak araba kullanmayı seviyorsanız ve kriterleri karşılayan bir arabanız varsa, sürücü olma yolunda ilerliyor olabilirsiniz.

41. Airbnb
Kullanılmayan alanınızı Airbnb aracılığıyla kiralamak kolay bir pasif gelir sağlar ve başlamak için fazla bir şeye ihtiyacınız yoktur . Bir Airbnb ev sahibi olarak, ilginç insanlarla tanışma fırsatınız da olacak.


İster bir apartman dairesi ister tam bir ev kiralayın, Airbnb ile her ay sağlam bir gelir elde edebilirsiniz.

42. Hayalet Yazımı
Hayalet yazarlık sizi ünlü yapmayacak olsa da, başkaları için yazarak çok şey kazanabilirsiniz. 

FlexJobs, Fiverr ve Freelancer gibi çevrimiçi iş platformlarının tümü çeşitli hayalet yazarlık işleri sunar ve bunlar, hayalet yazarlık kariyerinizi başlatmak için iyi yerlerdir.

43. Fırıncı
Yemek yapma becerisine ve lezzetler yaratmak için gerekli donanıma sahipseniz, becerilerinizi bir fırıncı olarak çalıştırarak düzenli bir kâr elde edebilirsiniz. 

İnsanlar genellikle birinci sınıf gıda ürünleri için daha fazla ödemeye hazırdır, bu nedenle kârı en üst düzeye çıkarmak için markanızı ve hedef pazarınızı doğru şekilde aldığınızdan emin olun.

44. Kişisel Sağlık Koçu
Sağlık koçları, insanların genel olarak ödüllendirici ve sağlıklı bir yaşamdan zevk almalarına yardımcı olur. 

Sağlıklı yaşam koçu olarak çalışmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız olmasa da, sertifika almak , hizmetleriniz için talep edebileceğiniz miktarı büyük ölçüde artıracaktır.

45. DJ
DJ'ler her zaman rağbet görüyor ve ritimleri karıştırmak hakkında bir iki şey biliyorsanız, sanatınızı bir gelire dönüştürebilirsiniz. Ortalama bir DJ gecelik yaklaşık 300 dolar kazanırken, en başarılı profesyonel DJ'ler altı haneli yıllık gelir elde edebilir.

46. ​​Oyun Test Cihazı
Oyun oynamak için para mı alıyorsunuz? Tabi lan! Bir oyun testçisi olarak, video oyunları oynamanız ve geliştiricilere oyunu nasıl geliştirebilecekleri konusunda geri bildirimde bulunmanız gerekir. 

Kulağa ideal iş gibi geliyor, değil mi? 

Çözüm
Bu hiçbir şekilde her şeyi kapsayan bir liste değildir, ancak harika bir başlangıçtır. 

Başkalarına hizmet sağlamayı içeren bu fikirlerin çoğu için, yasallığı sağlamak ve sözleşmeler oluşturmak ve yönetmek için bir araç kullanmak isteyeceğinizi unutmayın . Bu sadece ödeme almanız için değil, aynı zamanda ortaya çıkabilecek herhangi bir yasal sorundan kaçınmak için de geçerlidir. Yasallıklar ortadan kalktığında, kendi işinizi kurma ve büyütme sürecinin keyfini çıkarmaya odaklanabilirsiniz.

Aylık 500.000'den fazla okuyucuyla Adam Enfroy'un misyonu, yeni nesil çevrimiçi girişimcilere etkilerini başlangıç ​​hızında nasıl ölçeklendireceklerini öğretmektir. Onu Facebook , Twitter ve Instagram'da takip edebilirsiniz .

47. Kendi Blogunuzu Başlatın
Blog yazmanın ciddi bir iş fikrinden çok bir hobi olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Oldukça az sayıda blogcu altı haneli yıllık kazanç bildiriyor ve bu eğilim yıldan yıla artacak. 

Her blog yığınla para kazanmayacak olsa da, doğru niş ve bir tutam tutkuyla iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Bana inanmıyor musun? 2019'da kendi bloguma başladım ve o zamandan beri aylık 500.000'den fazla okuyucuya ve aylık 80.000 doların üzerinde gelire ulaştım:


Kendi blog işinizi nasıl kuracağınızla ilgili daha fazla ayrıntı için rehberime göz atmayı unutmayın . 
 /ek