• +90 533 489 70 44
  • 7/24 Açık
  • Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No:161 Daire:4 Kat:3 Sibel Apt. 34381 - Şişli / İstanbul

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler

Kabızlığı Gideren En İyi 30 Gıda

Yedeklendiğinizde , kendinizi şişkin, uyuşuk ve her yönden rahatsız hissetmenize neden olabilir. Tuvalete gidememek size ağırlık yapıyorsa (tam anlamıyla!), o zaman muhtemelen kabızlığı mümkün olan en kısa sürede gidermeye çalışıyorsunuzdur. Ve neyse ki, riskli müshillere veya diğer potansiyel olarak feci reçetesiz satılan ilaçlara başvurmanıza gerek yok, çünkü sizi kaka yapacak, bir şeyleri hareket ettirecek, tuvalete gitmenize yardımcı olacak birçok doğal yiyecek var. kolayca ve düzenli olarak.

Not: Bunlar, kaka yapmanıza yardımcı olan sağlıklı, lif açısından zengin besinlerdir , ancak sindirim sisteminizin ötesinde başka olumlu faydaları da vardır. Yani hayır, yanlış nedenlerle tuvalete gitmenize neden olabilecek o abur cuburları dahil etmiyoruz!


Çocuklarda Uzun Süreli Kabızlık
Bu listedeki yiyecek ve içecekleri tüketiyorsanız ve hala sorun yaşıyorsanız, BM sorunlarınıza yardımcı olması için bir doktora veya gastroenterologa başvurduğunuzdan emin olun. Başka banyo sorunlarınız mı var? Bu IBS çözümlerini kaçırmayın .

Ve şimdi, bunlar sizi kaka yapan ve doğal olarak herhangi bir kabızlığın giderilmesine yardımcı olan en sağlıklı yiyecekler.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 1    su
Su filtreli sürahi - sizi kaka yapan yiyecekler

Chicago'daki Mount Sinai Hastanesi'nde gastroenterolog olan Benjamin Levy , “Yeterli su içmeyerek kolayca kabız olabilirsiniz” diyor. "Günde en az sekiz adet 8 oz bardak su içmenizi öneririm. Bu özellikle yaz aylarında önemlidir çünkü suyu çok fazla terletiriz." Biraz tokluk hissediyorsanız, şişkinliği gideren bu detoks suyu tariflerini deneyin .

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 2    Kahve
Kahve fincanları tutan iki kişi - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Fakat ilk kahve. Bir fincan Joe'nun etkileri bir kişiden diğerine değişebilse de, içeceğin sizi banyoya yönlendirmesi oldukça yaygındır. Gut dergisine göre, kahvenin kolonik ani yükselme ve motor aktiviteyi artırabilen gastrin salınımını teşvik ettiği gösterildi . Kahvenin vücut üzerindeki etkileri oldukça etkileyici, ancak çalışma, kahvenin kolona o kadar hızlı ulaşamayacağını, bunun yerine mide veya ince bağırsaklardaki reseptörler üzerinde etki ederek bir tepki oluşturduğunu açıklamaya devam ediyor.

Dr. Levy, "Bir numara, kahvaltıyla birlikte kahve içmektir, çünkü kombinasyon, bağırsak kasılmalarına (peristalsis) neden olan gastrokolik refleksi uyarmaya yardımcı olur ve dışkıyı vücuttan uzaklaştırır" diye açıklıyor Dr. Levy. "Birçok hasta, kahvaltıyla birlikte kahve içtikten sonra iyi bir bağırsak hareketi yapma dürtüsü hissedecektir."

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 3    Chia tohumları
Kaşıktaki chia tohumları - kaka yapan yiyecekler

Porsiyon başına beş gramdan fazla lif içeren herhangi bir şey, yüksek lifli bir gıda olarak kabul edilir. Bir ons (yaklaşık iki yemek kaşığı) chia tohumu bu miktarın iki katıdır! Sertifikalı bütünsel sağlık koçu Alexandra Napoli , "Ayrıca, chia tohumları ıslandığında jelatinimsi hale gelir ve sindirim sisteminizde sıkışmış olabilecek maddelerin taşınmasına yardımcı olur" diyor . İlginizi çekti mi? Bol miktarda nasıl kullanılır inspo için Instagram'daki en iyi chia tohumu tariflerini derledik.


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 4    kivi
Yarım dilimlenmiş kivi - kaka yapan yiyecekler

Eğer sizin sorununuz tembel bağırsaklarsa, araştırmacılar yüksek lifli kivinin aradığınız tekme olabileceğini söylüyorlar. Tayvanlı araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma , dört hafta boyunca günde iki kivi yiyen IBS hastalarının, yemeyenlere göre daha az kabızlığa ve IBS semptomlarında genel bir azalmaya sahip olduğunu buldu.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 5    Tam yağlı süt
Bir bardak süt - sizi kaka yapan yiyecekler

Tennessee Üniversitesi Beslenme Enstitüsünde yürütülen ve Lipids dergisinde yayınlanan  araştırmalar, sütte bol miktarda bulunan kalsiyum tüketmenin vücudunuzun yağları daha verimli bir şekilde metabolize etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Başka bir çalışma , süt ürünlerinden artan kalsiyum alımının (ek kalsiyum karbonattan olmasa da), çalışma katılımcılarının vücuda yapışmasının aksine daha fazla yağ atmasına neden olduğunu gösterdi.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 6    portakal
Sepet içinde mandalina - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Portakallar, işleri ilerletmeye ve kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek başka bir lifli meyvedir. Dr. Levy, "Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller harikadır çünkü lif, iyi kolon mikrobiyotası/florasının büyümesini uyarır ve ardından dışkı kütlesini arttırır" diyor. "Bu meyveler kabızlığı olan hastalar için mükemmel atıştırmalık ve tatlı seçenekleri." Elyaftan arındırılmış rafine karbonhidratlardan yapılan tatlı ikramlardan kesinlikle çok daha iyi.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 7    Antep fıstığı
Beyaz bir kapta antep fıstığı - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Antep fıstığına deli olmamızın bir nedeni var. 2012'de yapılan araştırmalar, antep fıstığının sindirim sisteminde sağlıklı bakterilerin büyümesine yardımcı olan probiyotiklere benzer özelliklere sahip olduğunu gösteriyor . Ve sağlıklı bir gastrointestinal sistem (GIT), sağlıklı kakalara eşittir.


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 8    Tam Tahıllı Tahıl
Bir kasede tahıl gevreği - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Sabahları tam tahıllı gevreğe ulaşırsanız, gün boyunca sizi düzenli tutacak sağlıklı bir lif dozu ile güne başlayacaksınız. Dr. Levy, "Tahıl lifleri (tam tahıllar gibi) büyük kabızlık giderici gıdalardır çünkü hücre duvarlarının sindirilmesi ve su tutması zordur" diye açıklıyor. Yulaf ezmesi veya lifli kutulu tahıl gevrekleri önerir - favorilerimiz için, kilo vermek için en iyi kahvaltılık gevreklerimize göz atın .

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 9    Nane
Bir kase nane şekeri - sizi kaka yapan yiyecekler

Nane, kaka yapmanıza yardımcı olan başka bir yiyecek olduğundan, nefesinizi nane gibi taze bırakmaktan daha fazlasını yapar. Nanenin yatıştırıcı etkisi, kötü bir mide için harikalar yaratır, ancak araştırmalar , IBS'den muzdarip insanlara da yardımcı olabileceğini buldu. Temel olarak, sakinleştirici özellikleri, dışkınızın serbestçe hareket edebilmesi için bağırsak yolundaki kasları gevşetmeye yardımcı olur.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 10    Tam buğday ekmeği
Kepekli ekmek - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Tam buğday ekmeği, bağırsaklarınızı hareket ettirmeye yardımcı olabilecek liflerle doludur. Dr. Levy, sabah kahvaltısında biraz çedar peyniri veya fıstık ezmesi ile tam buğday ekmeğini tavsiye ediyor. Ayrıca avokado tostu için harika bir üstür .
Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 11    Fasulye
Siyah fasulye - kaka yapan yiyecekler

Fasulye, herkesin diyetlerine eklemesi gereken A listesindeki bir besindir ve lif oranı en yüksek besinlerden biridir . Bol miktarda vitamin sunarlar (Hey, B vitamini!)

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 12    Esmer pirinç
Bardaktan dökülen kahverengi pirinç - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Bir fincan kahverengi pirinç, neredeyse dört gram lif içerir ve bu da onu, gidemediğiniz zamanlarda yemek için harika bir yiyecek yapar . 2017'de yapılan bir araştırma, kahverengi pirinç tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre kabızlık alma şanslarını yüzde 47 oranında azalttığını buldu.


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 13    Muz
Bütün ve dilimlenmiş muzlar - sizi kaka yapan yiyecekler

Muzdaki yüksek lif, bağırsak hareketliliğini normalleştirmeye yardımcı olabilir. Üç gram çözünmeyen lif ile dışkıların daha kolay geçmesini sağlayarak atıkları daha iyi dışarı atmanıza yardımcı olurlar. Bonus: İşler gevşek olduğunda da yardımcı olurlar. Isabel Smith Nutrition'ın kurucusu MS, RD, Isabel Smith , " Muz , ishali olan herkes için bağlayıcıdır ve ayrıca bağırsaklarımızda yaşayan sağlıklı mikroplar için gerekli 'gıda' olan probiyotikler içerir" diyor .

İLGİLİ: Metabolizmanızı nasıl ateşleyeceğinizi ve akıllı bir şekilde kilo vermeyi öğrenin .

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 14    kuru erik
Bir kasede kuru erik - sizi kaka yapan yiyecekler

"Kuru erik" kelimesi, büyükannenizin en sevdiği ikindi atıştırmalığı ile ilgili düşünceleri akla getirebilir, ancak kuru erik, işleri düzenli tutmak için harika bir besindir. Her 100 gram kuru erik iyiliği için altı gram lif vardır. Erik suyu ayrıca bağırsak hareketlerinizi artırmaya yardımcı olabilecek bilinen bir doğal müshildir.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 15    Avokado
Çekirdekli avokado dilimleri - sizi kaka yapan yiyecekler

Natoli, avokadonun yüksek magnezyum içeriğinin, dışkıyı yumuşatmaya ve akışı artırmaya yardımcı olan sindirim sistemine nem çekmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 16    Yeşil çay
Kupalarda yeşil çay - kaka yapan yiyecekler

Eat This'de yeşil çayı sevmemizin nedenlerinin uzun listesine "bağırsaklarınıza yardımcı olur"u ekleyin, Bu Değil! Dr. Levy, "Yeşil çay, dışkıyı gevşetmek amacıyla sıvı tüketimini artırmanın iyi bir yoludur, yeşil çaydaki kafein ise doğal bir müshildir" diye açıklıyor. "Yeşil çay ayrıca antioksidanlar içerir; küçük çalışmalar yeşil çay ile akciğer kanseri ve prostat kanseri riskinin azalması arasında olası bir ilişki olduğunu göstermiştir." Yeşil çay ayrıca metabolizmanızı hızlandıracak ve yağları eritmenize yardımcı olacaktır .


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 17    Hindistan cevizi suyu
Kavanozdaki hindistan cevizi suyu - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Kabızlık için en iyi içecekleriniz su, kahve ve yeşil çay olsa da, hindistancevizi suyunun nemlendirici özellikleri vardır ve sizin için şekerli, gıda boyası yüklü bir spor içeceğinden daha iyidir. Dr. Levy, "Hindistan cevizi suyu, sıvı tüketimini artırmanın lezzetli bir yolu olarak yüksek şeker içeren spor içeceklerine iyi bir alternatiftir" diyor.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 18    yoğurt
Yoğurt kabı - sizi kaka yapan yiyecekler

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için, şeylerin ilerlemesini sağlamaya yardımcı olmak için gereklidir. 2014 yılında yapılan bir analiz, yoğurtta bulunan probiyotiklerin dışkı sıklığını artırmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ve evet, bu listedeki kaç öğenin kahvaltı yiyecekleri olduğunu fark ettik . Ne kadar çok açıklıyor değil mi?

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 19    Armutlar
Bir tabakta armut - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

Armut her zaman kabızlık ilacı olarak bilinir. Napoli, armutların sadece mükemmel bir lif kaynağı olmakla kalmayıp, doğal olarak oluşan sorbitol içerdiğini ve dışkıları gevşetmek için müshil görevi gördüğünü söylüyor.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 20    Kuru üzüm
Kuru üzüm ve üzüm - sizi kaka yapan yiyecekler

Kabızlıkla mücadele söz konusu olduğunda, kurutulmuş meyve bir iki yumruk atıyor. Dr. Levy, "Kuru meyve mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır ve ayrıca doğal bir müshil olan sorbitol içerir" diye açıklıyor. Küçük bir kutu kuru üzümde yaklaşık 2 gram şeker var.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 21    Elmalar
Lezzetli kırmızı elmalar - sizi kaka yapan yiyecekler

Elmalar, her insanın diyetinde ihtiyaç duyduğu mükemmel sağlıklı meyvelerdir. Ortalama büyüklükte bir elma, yaklaşık 4.4 gram lif içerir ve armut gibi, bağırsak hareketlerini artırmak için sorbitol de içerir.


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 22    Şeftaliler
Şeftali dilimleri - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

2 numaralı işiniz hakkında çok şeftali hissetmiyorsanız, şeftali yemeyi deneyin. Şeftali ayrıca yüksek bir sorbitol konsantrasyonuna sahiptir. (Henüz bir model görüyor musunuz? PS Sorbitol, bağırsak sistemimizdeki şeyleri hareket ettirmeye yardımcı olmak için müshil görevi gören ve şeker alkolü olarak bilinen bir tatlandırıcıdır .)

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 23    Kaju Ezmesi
Kaju yağı - sizi kaka yapan yiyecekler

Diğer cevizli muadilleri (badem ve fıstık ezmesi ) kadar popüler olmayabilir , ancak bir kaşık dolusu zengin, kremsi kaju yağı, özellikle banyo sorunlarınız için hala besleyici bir yumruk sağlar. Sağlıklı bir kaka akışı için gerekli olan başka bir besin olan iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 24    incir
Bir yığın incir - kaka yapmanıza neden olan yiyecekler

İncir - ve Newton'u kastetmiyoruz - diyetinize daha fazla lif eklemenin harika bir yoludur. Bunlardan dördü size 189 kaloriye mal olacak ve IBS'den muzdarip olanlar için harika olan 7.4 gram lif sağlayacak. Bu meyvedeki şeker sayısı yüksektir, ancak şeker doğal olarak oluşur ve yüksek lif içeriği onu dengelemeye yardımcı olur.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 25    Patlamış mısır
Patlamış mısır kasesi - sizi kaka yapan yiyecekler

Biliyoruz: Patlamış mısırın, avokado ve yapraklı yeşillikler gibi sağlıklı yiyeceklerle aynı listede olmasını beklemezsiniz, ancak havada patlamış mısır türü düşük kalorili, yüksek liflidir ve desteğe ihtiyaç duyanlar için harika bir atıştırmalıktır. banyo. "Patlamış mısır lif tüketimini artırmanın en sevdiğim yollarından biri çünkü çok lezzetli bir atıştırmalık" diyor Dr. Levy, "Hastalara patlamış mısırlarını havaya uçurmalarını tavsiye ediyorum." Bildiğiniz gibi, ne kadar çok lif tüketirseniz, kakanıza o kadar çok hacim ekler ve aşağı inmeyi ve sizden çıkmayı kolaylaştırır.


Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 26    Böğürtlenler
Kase içinde böğürtlen - kaka yapan yiyecekler

Böğürtlen, fincan başına sekiz gram lif içerir - diğer popüler meyvelerin iki katı (size bakarken, çilek ve yaban mersini.) Ve ek bir besleyici bonus olarak, böğürtlen oradaki en antioksidan dolu meyvelerden biridir !

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 27    Yapraklı Yeşiller
Ahşap kasede yeşil salata - kaka yapan yiyecekler

Lahana, roka ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler, dışkıya hacim kazandıran ve sindirim sisteminden geçmeyi kolaylaştıran sindirilemeyen lifler içerir. Ek olarak, IBS nöbetlerini tetiklemekten sorumlu fermente edilebilir karbonhidratlarda düşüktürler.

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 28    Erik
Bir bez üzerinde erik - sizi kaka yapan yiyecekler

Erikler, kuru eriklerin daha genç, daha dolgun versiyonu olabilir, ancak yine de işi halletmenize yardımcı olacaklardır. Doğal olarak oluşan sorbitolün yüksek bir kaynağıdırlar ve hatta şimdiye kadarki en iyi yağ yakan yiyeceklerin listesini yaparlar !

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 29    enginar
Kutuda enginar - kaka yapan yiyecekler

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler Dr. Levy, "Taze enginar pişirmek veya pizzanın üzerini enginar kalpleriyle doldurmak, lif tüketimini artırmanın harika bir yoludur" diye açıklıyor. "Enginar ayrıca kanseri önlemeye yardımcı olabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir." Magnezyum ve potasyum miktarları sayesinde yüksek tansiyonla da savaşabileceklerini söylüyor. Ev yapımı ıspanaklı enginar sosuna dalmak için daha fazla neden !

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler 30    Yulaf
Yulaf, fındık ve kuru üzüm - sizi kaka yapan yiyecekler

Bir kase yulaf ezmesi , sabahları sindirim sistemini harekete geçirmenin harika bir yoludur. Bir fincan yulaf size 16 gram lif verir ve kilo vermek için yulaf yapmanın birçok yolu vardır . Genellikle şekerle dolu olan zarflardaki hazır şeylerden uzak durun.

Ayrıca kabızlığa ne iyi gelir makalemizide okumanızı tavsiye ederim.

 /aninda